Tu jesteś: Strona Główna » Już w najbliższą sobotę 45. Urodziny Spodka!

Już w najbliższą sobotę 45. Urodziny Spodka!

| 2016-10-18

Już w najbliższą sobotę, 22 października, odbędzie się Dzień Otwarty i koncert z okazji 45. Urodzin Spodka!

 

 

Oddany do użytku w 1971 roku Spodek, to wyjątkowy obiekt w skali kraju z bogatą historią wydarzeń rozrywkowych, sportowych i wystawienniczych.

 

Architektów, którzy zaprojektowali halę, wybrano w 1959 roku w konkursie ogłoszonym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. W skład zespołu projektantów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy weszli architekci: Maciej Gintowt i Maciej Krasiński. Wykonawcą konstrukcji został Andrzej Żórawski.

 

Gorącym zwolennikiem budowy nowoczesnej hali w centrum Katowic był wojewoda śląski gen. Jerzy Ziętek, który chciał, by była ona symbolem miasta. Zgodnie z pierwotnym założeniem, hala miała być zlokalizowana w Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, jednak przedstawiony przez architektów projekt, bardzo śmiały i awangardowy w epoce socrealizmu, tak bardzo spodobał się Jerzemu Ziętkowi, że zdecydował on o zmianie lokalizacji i ulokowaniu obiektu w ścisłym centrum miasta. Zmieniono też przeznaczenie obiektu ze sportowego na halę sportowo-rozrywkową, a projekt poszerzono o salę gimnastyczną, lodowisko, hotel i pływalnię. Budowa trwała od 1964 do 1971 roku.

 

To w Spodku polscy siatkarze zostali mistrzami świata, koszykarki i lekkoatleci mistrzami Europy, hokeiści ogrywali ekipę Związku Radzieckiego, a wielu innych sportowców i setki tysięcy kibiców przeżywało niezapomniane chwile. W Spodku koncerty grała Metallica, Joe Cocker, Tina Turner, Brian Adams, Elton John, Deep Purple, The Cure, Genesis, Robert Plant i Jimmy Page, Black Sabbath, Mike Oldfield, Rammstein, Iron Maiden, Robbie Williams, Depeche Mode oraz Korn.Spodek to obiekt z bogatą historią wydarzeń rozrywkowych, sportowych i wystawienniczych. Oddany do użytku w 1971 roku, wpisał się na stałe w krajobraz Katowic i stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon architektury w Polsce. Od 45 lat gości wielkie wydarzenia, koncerty, imprezy sportowe i wystawiennicze. Trybuny Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek mieszczą 11 000 osób, kompleks zawiera m.in. lodowisko, basen, salę gimnastyczną oraz hotel. Spodek, wraz z sąsiadującym Międzynarodowym Centrum Kongresowym, stanowi jedną z największych aren spotkań kongresowo-wystawienniczych i widowiskowo-sportowych w kraju.22 pażdziernika będzie szansa na zdobycie niedostępnych na co dzień zakamarków, zwiedzanie legendarnej hali oraz ciekawostki, wspomnienia i opowieści nietypowych przewodników. W dniu obchodów 45. Urodzin, po Spodku oprowadzać będą: muzyk, naukowiec, aktor i kabareciarz oraz dziennikarz. Na antresoli zaprezentowana zostanie wystawa plakatów imprez, które odbywały się w obiekcie na przestrzeni minionych lat. Program jubileuszu zakłada także spotkania ze sportowcami, animacje dla dzieci i rodzin, debatę o przyszłości Spodka oraz koncert gwiazd i charytatywną aukcję.
 
– 22 października br., w ramach Dnia Otwartego z okazji 45. Urodzin, będzie można zobaczyć legendarną Halę Widowiskowo-Sportową Spodek od środka. Każda z zaplanowanych tur zwiedzania przebiegnie w innym charakterze, styl wycieczkom nadadzą nietypowi przewodnicy – mówi Wojciech Kuśpik, prezes PTWP Event Center, firmy zarządzającej Spodkiem. – Przygotowaliśmy również wystawę archiwalnych plakatów prezentujących wydarzenia z minionych 45 lat – dodaje.
 
Na pierwszą trasę po Spodku, w godz. 10:00-11:00 zaprasza Sławomir Smyczek, profesor nadzwyczajny w Katedrze Badań Konsumpcji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prorektor ds. internacjonalizacji i marketingu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Godzinę później (11.00-12.00) w okraszoną sporą dawką humoru wycieczkę zabierze chętnych Grzegorz Stasiak, aktor i kabareciarz znany z programu telewizyjnego „Nauka jazdy". W godzinach 13:30-14:30 odbędzie się zwiedzanie z udziałem Irka Dudka, muzyka, organizatora Rawa Blues Festival. Ostatnią trasę (godz. 13.30-14.30) z uczestnikami urodzin Spodka przemierzy Kamil Durczok, dziennikarz, twórca portalu Silesion.pl.
 
Na specjalnie przygotowanej na 22 października* trasie zwiedzania zobaczyć będzie można obiekty sportowe Spodka oraz halę główną z jej wybranymi zakamarkami. Zwiedzający dowiedzą się gdzie chowana jest scena i jak działają wysuwane sektory. Odwiedzą pokoje VIP, w których zazwyczaj odpoczywają ważne osobistości biorące udział w wydarzeniach w Spodku i zobaczą gdzie podczas imprez przebywają funkcjonariusze policji oraz jak wygodnie siedzi się na pluszowych siedzeniach loży VIP. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy bilet oraz niespodziankę.
 
Po raz pierwszy, na antresoli Spodka zaprezentowane zostaną plakaty historycznych imprez, m.in.: Mistrzostw Europy w Boksie z 1975 roku, Mistrzostw Świata i Europy w Hokeju na lodzie z 1976 roku, koncertu Tiny Turner i „dyskoteki gigant” z 1981 roku, koncertów Eltona Johna, Metalmanii z 1987 roku i wielu innych, jakie odbyły się na przestrzeni minionych 45 lat.
 
Przygotowano także serię okolicznościowych gadżetów. Na miłośników Spodka czeka limitowana seria koszulek, torby, plecaki i poduszki.
 
W programie całodniowych obchodów 45. Urodzin Spodka znajdują się także animacje dla dzieci, zabawy i gry interaktywne, tworzenie wielkoformatowej pocztówki na 45-lecie Spodka, treningi i spotkania ze sportowcami, m.in. Mariuszem Czerkawskim, Piotrem Gruszką i Andrzejem Supronem, malowanie laurek i wyświetlanie prac na ekranie przed obiektem oraz ślizgawki na lodowisku (w godz. 12:00, 14:00, 15:00, 16:30, 18:00 i 19:30).
 
W ramach Dnia Otwartego w Spodku, 22 października, o godz. 12.00 na antresoli hali odbędzie debata pt. „Spodek wczoraj, dziś i jutro". Wezmą w niej udział m.in.: Ireneusz Dudek, muzyk, organizator Festiwalu Rawa Blues, dr Artur Grabowski ekonomista, Katedra Ekonomii Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Przemo Łukasik, architekt, współzałożyciel Pracowni Medusa Group, prof. zw. dr hab. Marek Szczepański, socjolog z Zakładu Socjologii Rozwoju Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Piotr Uszok, prezydent Katowic w latach 1998-2014 i Wojciech Kuśpik, prezes PTWP Event Center. Do grona dyskutujących dołączył także muzyk Artur Rojek, całość poprowadzi Kamil Durczok.
 
– Na 45. urodziny zaprosiliśmy także artystów polskiej sceny muzycznej, gwiazdy, które są ze Spodkiem związane, mają do niego sentyment, to w tej hali wspólnie z publicznością przeżywali niezapomniane uniesienia – mówi Wojciech Kuśpik, prezes PTWP Event Center. – To będzie wieczór, który przywoła piękne chwile i z pewnością dostarczy wielu emocji – dodaje.
 
Od godziny 18.00 w wydarzeniu, które będzie spektaklem prezentującym historię Spodka i związane z nim wspomnienia, wystąpią m.in.: jeden z najpopularniejszych polskich zespołów rockowych – Lady Pank, grupa Myslovitz, raper Miuosh i zespół Kaliber 44, wokalista i lider TSA Marek Piekarczyk oraz zespół Cree. Artyści wykonają utwory z własnych repertuarów oraz zagranicznych gwiazd, które na przestrzeni minionych lat występowały w Spodku. 22 października br. będzie można usłyszeć największe hity zespołów takich jak Metallica, Depeche Mode, Deep Purple oraz wokalistów: Joe Cockera, Erica Claptona i Leonarda Cohena.
 
Podczas bankietu wieńczącego obchody 45. Urodzin Spodka odbędzie się charytatywna aukcja krzeseł przekazanych przez m.in.: aktorkę Krystynę Jandę, muzyka Tomasza Stańko oraz zwycięzcę rajdu Dakar Rafała Sonika. Dochód z licytacji przeznaczony zostanie na rzecz pomagającej dzieciom z chorobami nowotworowymi Fundacji Iskierka.
 
*Informacje organizacyjne: W każdej turze zwiedzania może uczestniczyć maksymalnie 40 osób. Chęć wzięcia udziału o danej godzinie należy zgłaszać mailowo na adres:  zwiedzanie@spodekkatowice.pl. Wiadomość należy wysłać do 20 października br. Zbiórka: przed wejściem do Międzynarodowego Centrum Kongresowego od strony Spodka (Plac Sławika i Antalla) na 10 minut przed rozpoczęciem zwiedzania.
 
W przypadku dużego zainteresowania zwiedzaniem w dniu 22 października, uruchomione zostaną dodatkowe terminy. Zwiedzanie Spodka będzie również możliwe w dniu 30 listopada w godz. 12:00, 13:30, 15:00, 16:30.
 
Udział w Dniu Otwartym podczas 45. urodzin Spodka, spotkaniach ze sportowcami oraz debacie o przyszłości Spodka i korzystanie ze ślizgawek są bezpłatne. Bilety na wieczorny koncert dostępne są w sieciach Empik, Saturn i Media Markt oraz na www.ticketpro.pl.
 
Szczegółowy plan 45. urodzin Spodka oraz wykaz miejsc, w których prowadzona jest sprzedaż biletów, znajdują się na stronie: www.spodekkatowice.pl/pl/urodziny-spodka  
 

 

 Sprawdź TAGI: Katowice , Spodek , urodziny
Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net