Tu jesteś: Strona Główna » Jak się ma śmieciowa rewolucja?

Jak się ma śmieciowa rewolucja?

| 2014-07-09
Na terenie Chorzowa rozstawionych jest 565 zestawów składających się z kontenerów na papier, szkło, bioodpady i plastik wraz z odpadami wielomateriałowymi i metalem. 90 % mieszkańców miasta zadeklarowało chęć segregacji. Czy nowy system gospodarki odpadami sprawdził się?

Pierwsze 12 miesięcy funkcjonowania nowego systemu gospodarki odpadami oceniamy bardzo pozytywnie. To przede wszystkim zasługa mieszkańców. Dzięki ich zaangażowaniu, wszystkie zmiany udało się wprowadzić szybko i sprawnie – podkreśla Prezydent Miasta, Andrzej Kotala. Pierwsza widoczna zmiana to ilość pojemników do segregacji. Na terenie Chorzowa rozstawionych jest 565 zestawów składających się z kontenerów na papier, szkło, bioodpady i plastik wraz z odpadami wielomateriałowymi i metalem. Ekologiczne podejście do odpadów spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Obecnie deklaracjami objętych jest już ponad 103 tys. mieszkańców, z czego 90% zgłosiło chęć segregacji. – Zaraz po wejściu w życie ustawy otrzymywaliśmy telefony z zapytaniem dot. konkretnych odpadów. Mieszkańcy pytali do jakiego kontenera wrzucić, np. pieluszki czy maszynki do golenia – wyjaśnia Zuzanna Kurczek, Naczelnik Wydziału Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska. Aby ułatwić segregację, miasto przeprowadziło szeroką akcję edukacyjną. Do chorzowian trafiły gazetki „Nasz Hasiok”, dwa rodzaje ulotek oraz specjalne kalendarze z zaznaczonymi terminami wywozu śmieci. Kampania informacyjna trwa nadal. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: (32) 416 5000 wew. 277 i w specjalnej zakładce na stronie www.chorzow.eu. Cyklicznie odbywają się także konkursy ekologiczne dla  dzieci i młodzieży.

Mieszkańcy domków nie muszą już zanosić śmieci do kontenerów.

Od 1 lipca worki z odpadami odbierane są spod bram posesji. W odpowiedzi na sygnały chorzowian, w mieście ruszyła selektywna zbiórka workowa. Informacja o nowym systemie wraz z deklaracjami selektywnej zbiórki odpadów, trafiła już do odbiorców. – Do złożenia deklaracji dot. selektywnej zbiórki zachęcamy tych mieszkańców, którzy jeszcze nie dostarczyli nam deklaracji lub wybrali brak segregacji. Warto ponownie przemyśleć sprawę, bo teraz segregacja śmieci będzie znacznie wygodniejsza – przekonuje Zuzanna Kurczek, Naczelnik Wydziału Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska. Deklaracji nie muszą wypełniać osoby, które zadeklarowały chęć segregacji odpadów na początku 2014 roku. Rozpoczęła się już dystrybucja kolorowych kompletów worków wraz z harmonogramem wywozu śmieci – potrwa do 6 lipca. Wprowadzenie selektywnej zbiórki workowej w Chorzowie to program pilotażowy. – Przez 4 miesiące będziemy testować nowe rozwiązanie i zbierać wszelkie informacje. W grudniu będziemy kontynuować akcję w oparciu o zebrane dane i opinie – wyjaśnia naczelnik. Selektywna zbiórka workowa to jedna ze zmian wprowadzona po roku funkcjonowania nowego systemu gospodarki odpadami. – Dzięki owocnej współpracy z mieszkańcami na bieżąco poprawiamy wszystkie niedociągnięcia związane z nowelizacją tzw. „ustawy śmieciowej”. Chcemy żeby system zbiórki odpadów był nie tylko ekologiczny, ale także przyjazny chorzowianom – podkreślił Prezydent Miasta, Andrzej Kotala. 

Wszelkie informacje dotyczące selektywnej zbiórki można uzyskać w Wydziale Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska w pokoju nr 28 (parter) lub telefonicznie pod nr telefonu 32 416 50 00 wew. 277.

 
źródło: UM Chorzów


Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net