I rocznica śmierci Jerzego Wyrobka
Tu jesteś: Strona Główna » I rocznica śmierci Jerzego Wyrobka

I rocznica śmierci Jerzego Wyrobka

| 2014-03-26
26 marca 2014r.  przypada pierwsza rocznica śmierci śp. Jerzego Wyrobka, wybitnego piłkarza i trenera Ruchu Chorzów.
wyrobek_640
Jerzy Wyrobek urodził się 19 grudnia 1949 roku w Chorzowie. Był synem Ryszarda Wyrobka, bramkarza Ruchu w latach 50-tych (pseudonim „Pingol”, cztery mistrzowskie tytuły i Puchar Polski) i reprezentacji Polski. Przygodę z piłką zaczynał w Stadionie Śląskim Grywał w obronie, na jej boku i na stoperze. Potem grał w ligowym zespole Zagłębia Wałbrzych (67-69), Ruchu Chorzów (69-82) oraz niemieckim TUS Schloss Neuhaus. W ciągu 13 sezonów spędzonych na Cichej rozegrał dla „Niebieskich” 264 mecze, w których zdobył pięć bramek. Był trzykrotnym mistrzem Polski (74, 75, 79) oraz zdobywcą Pucharu Polski (74). W reprezentacji Polski rozegrał 15 meczów i strzelił jedną bramkę. Był laureatem prestiżowego rankingu „Złotych butów” w plebiscycie „Sportu”.

Jako trener kilkakrotnie obejmował stery Ruchu, zawsze w najtrudniejszych dla chorzowskiego klubu czasach. Tak było po spadku klubu do drugiej ligi, gdy podjął się misji odzyskania dla Chorzowa ekstraklasy. Uczynił to w wielkim stylu, bo Ruch już po roku wrócił do elity klubowej piłki, a w rok po awansie świętował ostatnie w historii, czternaste mistrzostwo Polski (1989). W sezonie 1995-96 dorzucił do wielu trofeów jeszcze Puchar Polski oraz po raz drugi wprowadził Ruch do ekstraklasy po drugiej w historii degradacji. Był jedną z nielicznych postaci w polskiej piłce, którzy zdobywali prymat w kraju jako zawodnik i jako trener.

W latach 1998-2001 prowadził Odrę Wodzisław, a od września 2002 roku do 1 lipca 2003 był trenerem Pogoni Szczecin i znów wrócił do Chorzowa obejmując w 2003 roku po raz trzeci stery „Niebieskich”. W maju 2005 roku został trenerem KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, a trzy lata później (maj 2008) objął drużynę drugoligowego Tura Turek. Następnie pracował w pierwszoligowym wówczas GKS-ie Jastrzębie i ponownie został szkoleniowcem Tura. Od października 2011 do 2012 był trenerem drugoligowego Zagłębia Sosnowiec. Był także skautem Ruchu, w klubie, który był mu do końca życia najbliższy.
 
Jerzy Wyrobek zmarł 26 marca 2013 r. w Sosnowcu. Spoczywa na cmentarzu przy ul. Granicznej w Chorzowie Batorym. źródło: Ruch Chorzów


Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Fotoreportaż |Redakcja |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net