Tu jesteś: Strona Główna » Firma Egis Poland Sp. z o.o. na wniosek samorządowców przekłada spotkania dot. konsultacji społecznych związanych z rozbudową linii kolejowych

Firma Egis Poland Sp. z o.o. na wniosek samorządowców przekłada spotkania dot. konsultacji społecznych związanych z rozbudową linii kolejowych

| 2022-01-29
Na wniosek samorządowców spotkania w ramach konsultacji społecznych w sprawie realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego zostaną przełożone na późniejszy termin. Przypomnijmy, że rozbudowa linii kolejowych towarzysząca budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego nie jest planowana ani realizowana przez miasto Katowice. Jednak ze względu na jej ingerencję w zabudowę mieszkaniową, a tym samym społeczną ważkość inwestycji, prezydent Marcin Krupa zadeklarował zaangażowanie w sprawę.

27 stycznia odbyło się spotkanie samorządowców z przedstawicielami firmy Egis Poland Sp. z o.o., która prowadzi działania konsultacyjne na zlecenie CPK, w celu omówienia sposobów realizacji konsultacji społecznych. Spotkanie było efektem wspólnego apelu prezydentów, burmistrzów i wójtów gmin, przez które, wg. opracowanych wariantów, mają przebiegać nowe linie kolejowe, w którym samorządowcy domagali się przełożenia spotkań ze względu na trudną sytuację pandemiczną i brak możliwości bezpiecznego przeprowadzenia spotkań stacjonarnych.

Firma Egis podczas czwartkowego spotkania zaproponowała dwie alternatywne formuły spotkań z mieszkańcami. W pierwszej formule działania odbyłyby się na dwóch etapach - najpierw spotkanie wyłącznie online, a następnie spotkanie bezpośrednio w gminie. Druga formuła zakładała organizację spotkania konsultacyjnego bezpośredniego (lecz z limitem osób biorących w nim udział) i jego transmisją na żywo.

– Jako społeczność Katowic powinniśmy mieć wpływ na to, co się będzie działo w naszym mieście. Zależy nam na jak największym udziale naszych mieszkańców w spotkaniach konsultacyjnych. Wielu mieszkańców sygnalizowało mi, że chce uczestniczyć wyłącznie w stacjonarnych spotkaniach. Dlatego nie wyraziliśmy zgody, by w pierwszym etapie spotkania miały charakter wyłącznie online. Będziemy stać na straży interesów mieszkańców. Rozwój kolei w naszym regionie i samych Katowicach jest ważny – ale może następować wyłącznie z poszanowaniem praw katowiczan – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje, że choć miasto nie jest organizatorem tych spotkań – to zapewni na nich transmisję online, by każdy zainteresowany mógł zdobyć jak najwięcej informacji.

W trakcie rozmowy ze strony samorządowej padły też konkretne propozycje rozszerzenia działań informacyjnych i konsultacyjnych przez firmę działającą na zlecenie CPK. Ustalono, że co dwa tygodnie gminy wraz z organizatorem konsultacji będą się kontaktować w celu analizy sytuacji pandemicznej pod kątem możliwości organizacji spotkań bezpośrednich.

Przypomnijmy, że w związku z planami budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który ma powstać między Warszawą a Łodzią, a co za tym idzie rozbudową linii kolejowych w Polsce, w tym linii Katowice-Ostrawa, prezydent Marcin Krupa zadeklarował zaangażowanie w sprawę już na początku stycznia: Wiemy, że Centralny Port Komunikacyjny (CPK) chce zaprezentować kilka wariantów rozbudowy linii kolejowej i skonsultować je z Państwem w lutym tego roku. Jako władze samorządowe weźmiemy udział w tych konsultacjach, by bronić Państwa interesów. Na pewno nie wyrazimy zgody na tak mocną ingerencję planowanych linii w zabudowę mieszkaniową, jak wynika to z planów, które zostały opublikowane w Internecie. Jednocześnie zwrócę się do Egis Poland Sp. z o.o., która w imieniu CPK będzie prezentować koncepcje, by konsultacje prowadzone przez tę firmę zostały zrealizowane w takiej formie i czasie, by jak najwięcej mieszkańców mogło wziąć w nich udział i wyrazić swoją opinię.

Chcąc zachęcić jak największą grupę mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych, organizowanych na zlecenie CPK przez firmę Egis Poland sp. z o.o., prezydent skierował listy do mieszkańców dzielnic, przez którą mogą przebiegać nowe połączenia kolejowe – tj. Podlesia, Piotrowic, Zarzecza i Kostuchny. Chcąc dotrzeć z kolejną informacją – tym razem o przesuniętych spotkaniach w najbliższym czasie, zaraz po otrzymaniu oficjalnego komunikatu z firmy Egis - ponownie w tych dzielnicach miasto przeprowadzi akcje informacyjną. Miastu zależy na szerokim informowaniu w tym zakresie, dlatego na stronie Katowice.eu/konsultacje w zakładce Plany CPK dotyczące linii kolejowych miasto Katowice publikuje wszystkie dostępne mu informacje w tej sprawie.


Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta KatowiceReklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net