Festiwal Zaolziański w Parku Śląskim od 27-28 czerwca!
Tu jesteś: Strona Główna » Festiwal Zaolziański w Parku Śląskim od 27-28 czerwca!

Festiwal Zaolziański w Parku Śląskim od 27-28 czerwca!

| 2015-06-16
Blisko 30 tysięcy Polaków mieszka na tzw. Zaolziu, po czeskiej stronie granicznej Olzy. To społeczność, która wciąż kultywuje polskie tradycje, ale przede wszystkim może zadziwić swoją aktywnością kulturalną. Działa tam kilkanaście kapel ludowych, czy zespołów rockowych, kilka kilkudziesięciosobowych chórów, amatorskie grupy teatralne z ponad stuletnią tradycją (ale też jedyny polski teatr zawodowy za granicą – Scena Polska w Czeskim Cieszynie), a nawet zespół... gimnastyków. 

Bujna kultura polskich Zaolziaków jest niestety słabo znana w Polsce, a przecież może być dla nas inspiracją. Dlatego organizowany jest w dniach 27-28 czerwca br. Festiwal Zaolziański w Parku Śląskim w Chorzowie – by się poznać. To największe wydarzenie promujące w Polsce kulturę Polaków z Zaolzia.
W programie festiwalu występy kapel ludowych Bukoń i Lipka, chóru żeńskiego Melodia, zespołów Neomiracles, Druha Nahoda, SilesiJah, występ Gimnastyków z Wędryni tworzących niesamowite ludzkie piramidy, spektakl dla dzieci z Teatru Lalek Bajka z Czeskiego Cieszyna. Gwiazdą z polskiej strony Olzy będzie zespół Koniec Świata. Zaprosimy także na wystawę edukacyjną „Zaolzie - zagłębie polskiej kultury” oraz stoiska promocyjne Zaolzia.

Organizatorem Festiwalu jest stowarzyszenie Grupa Twórcza „Ocochodzi”, we współpracy z Polskim Związkiem Kulturalno-Oświatowym w Republice Czeskiej, przy wsparciu Ministerstwa Sprawa Zagranicznych.

Ramowy program Festiwalu Zaolziańskiego

II Festiwal Zaolziański
27-28 czerwca, Park Śląski, obok bramy Zoo

Program:
sobota 27 czerwca
15.00
Oficjalne otwarcie Festiwalu
Występ chóru Melodia MK PZKO Nawsie
16.00
Występ kapeli ludowej Bukoń (Jabłonków)
19.00
Koncert zespołu SilesiJah All Stars (Karwina)
21.00
Koncert zespołu Koniec Świata
prowadzący: Otmar Kantor

niedziela 28 czerwca
14.00
Spektakl dla dzieci „O kiju samobiju” (Scena „Bajka” - Czeski Cieszyn)
15.00
Koncert kapeli Lipka MK PZKO Jabłonków
W przerwie:16.00 Występ grupy gimnastycznej Gimnaści MK PZKO Wędrynia
18.00
Koncert Druha Nahoda (Czeski Cieszyn)
20.00
Koncert grupy Noemiracles (Trzyniec)
prowadzący: Chrystian Heczko

W ramach festiwalu czynne będzie stoisko promocyjne z materiałami, wydawnictwami polskich środowisk na Zaolziu. Otwarta zostanie także wystawa poświęcona polskiej kulturze na Zaolziu

 

Zapraszamy!
Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net