Tu jesteś: Strona Główna » Czerwiec Wolności w Parku Śląskim

Czerwiec Wolności w Parku Śląskim

| 2014-03-12
Czerwiec będzie miesiącem wolności w Parku Ślaskim. Maraton, mapping, seanse filmowe, jubileuszowy koncert zespołu Dżem, debata z Kamilem Durczokiem, czy nocna przejażdzka elką w Noc Świętojańską, to atrakcje które proponuje park w ramach obchodów 25 rocznicy obrad Okragłego Stołu oraz Wyborów Czerwcowych z 1989 roku.

 

logoHistorycy i politolodzy są zgodni: Okrągły Stół był początkiem przemian nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Od tych ważnych wydarzeń mija właśnie 25 lat. Jest co świętować. A gdzie najlepiej? Oczywiście w Parku Śląskim, podczas „Czerwca Wolności”. Dziś odbyła się konferencja prasowa, podczas której organizatorzy poinformowali o szczegółach tego wielkiego przedsięwzięcia.

Ćwierć wieku minie od dnia, kiedy po zwycięstwie ruchu Solidarności, Polacy mogli uczestniczyć w częściowo wówczas wolnych wyborach, które stały się podstawą do budowy w naszym kraju demokracji. W Parku Śląskim wspomnienie o tych wydarzeniach będzie obchodzone w szczególny sposób.

Pierwsze częściowo wolne wybory odmieniły życie wszystkich Polaków. Arkadiusz Godlewski, prezes Parku Śląskiego, podkreśla, że na przykładzie Ukrainy widać, iż trudno uzyskać wolności bez rozlewu krwi. – Nam się to udało i warto to przypominać. Sukces z 4 czerwca 1989 roku przerodził się w stworzenie zupełnie innego kraju – mówi. – Przygotowaliśmy z tej okazji cykl wydarzeń w duchu parkowym, zgodnym z naszymi statutowymi celami. To zresztą odpowiedź na apel prezydenta Bronisława Komoroswskiego, który jest patronem tego święta.

Patronat nad całym cyklem objął prezydent Bronisław Komorowski. Park Śląski, we współpracy z różnymi partnerami, przez cały miesiąc zaoferuje wydarzenia, które będą miały wolnościowy podtekst. Zacznie się już 1 czerwca od Maratonu Wolności, najdłuższego i najbardziej prestiżowego - również ze względu na trasę - biegu, przygotowywanego dotąd przez Park Śląski. 4 czerwca artysta Michał Kopaniszyn przygotuje Performance Wolności, wodną instalację okraszoną efektami dźwiękowymi i świetlnymi. Miłośnicy polskiego filmu, w każdy piątek znajdą coś dla siebie. Na wyspie przy Kanale Regatowym zaplanowano projekcje w ramach Kina Wolności. Największym wydarzeniem muzycznym będzie jubileusz 35-lecia Dżemu (7 czerwca). Legendarna grupa zagra wspólnie z zaproszonymi gośćmi. 13 czerwca podczas Debaty o Wolności w Hali Wystaw „Kapelusz” dyskutować będą wybitni architekci polskiej demokracji, uczestnicy okrągłostołowych obrad. Wśród wielkich czerwcowych wydarzeń będzie też Noc Wolności z „Elką” - pierwsza i jedyna do tej pory okazja do skorzystania z kolejki linowej w godzinach późnowieczornych i nocnych.

Głównym sponsorem „Czerwca Wolności” jest Tauron Polska Energia. Elżbieta Karcz, szefowa biura promocji, podkreśla, że dla jej firmy ważny był wolnościowy kontekst całego przedsięwzięcia oraz dwie ikony. – Pierwsza to Park Śląski, miejsce uwielbiane przez ludzi, które dobrze się kojarzy. Druga to świętujący swoje urodziny zespół Dżem – zaznacza. Poza tym nasza firma mieści się po sąsiedzku, w Katowicach. To również miało spore znaczenie.

W organizacji Maratonu Wolności pomaga utytułowany ultramaratończyk August Jakubik. Jak podkreśla rozpoczęcie „Czerwca Wolności” od akcentu sportowego ma specjalne znaczenie. – Świadczy o polityce, jaką prowadzi Park Śląski. Stawia na zdrowy styl życia – mówi. Maraton Wolności to świetna okazja do pokazania wielu ciekawych miejsc w naszym regionie. Przygotowując trasę staraliśmy się nawiązać do wolności. Stąd jej części m.in. na najdłuższym chorzowskim deptaku i przy kopalni „Wujek”.

Całościowy program „Czerwca Wolności” nie jest jeszcze zamknięty. – Mamy na razie sześć głównych wydarzeń, które oscylują wokół całej idei, ale nie wykluczone, że pojawią się kolejne – przyznaje Buszman i podkreśla, że organizatorom zależy na dotarciu do jak największej ilości odbiorców. – A im bogatszy program, tym łatwiej to osiągnąć – dodaje rzecznik.

„Czerwiec Wolności” to największy cykl imprez poświęconych wydarzeniom z 1989 roku. Bardzo ważne, aby ich uczestnicy świetnie się bawili, ale… Równie ważne, a może i ważniejsze jest dla nas przypominanie o wydarzeniach tamtego okresu, ludziach zasłużonych dla polskiej demokracji i przesłania jakie 25 lat temu wypracowano przy Okrągłym Stole – zaznacza Buszman.

– To miejsce dobrze mi się kojarzy. Do świętowania naszych urodzin nadaje się idealnie uważa Maciej Balcar, wokalista Dżemu. Przypomina też, że zespół w Parku Śląskim grał wielokrotnie i zawsze były to udane imprezy. – Nie jest tajemnicą, że urodziny nie będą trwały dwie godziny tylko znacznie dłużej. Takie „lecie” trzeba obchodzić hucznie. Repertuar będzie rozszerzony o rzeczy, które rzadko gramy. Na pewno pojawią się też goście, z którymi obecnie ustalamy terminy. Wsparcie Taurona daje nam światowe możliwości do zorganizowania tego występu.

Większość „czerwcowych” wydarzeń to imprezy niebiletowane. Wejściówki trzeba zakupić na Koncert Wolności (kosztują 60,90 i 250 zł). Uczestnicy Maratonu Wolności muszą uiścić wpisowe. Do 31 marca to 50 złotych, do 30 kwietnia – 65 zł, do 26 maja - 80 zł, przed samym biegiem – 100 zł. Zapisy na Noc Wolności z „Elką” ruszają w maju.

źródło:www.parkslaski.pl/Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net