Tu jesteś: Strona Główna » Cyfrowa ulica Kościuszki

Cyfrowa ulica Kościuszki

| 2021-01-28
Jak często przez dzisiejszą ulicę Kościuszki przejeżdżał w 1912 roku pierwszy w mieście tramwaj i ile kosztował bilet? W której kamienicy mieszkała odtwórczyni niezapomnianej roli królowej Bony Aleksandra Śląska? I kim był pierwszy inwestujący tam, katowicki deweloper? Katowicki Medialab uruchomił Cyfrowe Archiwum Ulicy Kościuszki  - wyjątkowy portal wiedzy o najdłuższej, i chyba też najciekawszej, ulicy w mieście.
Cyfrowe archiwum ulicy Kościuszki w Katowicach powstało na stronie kosciuszki.medialab.eu. Można tam  przeglądać zdjęcia, pocztówki, dokumenty oraz artykuły dotyczące tej historycznej, katowickiej arterii. Udostępnia także archiwalne mapy pozwalające śledzić rozwój ulicy w czasie.

Katowicki Medialab, działająca w ramach instytucji Katowice Miasto Ogrodów jednostka badająca miasto, zajął się ulicą Kościuszki już w 2015 roku. Mimo bogatej historii, Kościuszki nie doczekała się gruntownego opracowania. Pierwsza była akcja Wczytani w Kościuszki, kiedy to wraz z pasjonatami historii i nowych mediów odwiedzili Archiwum Miasta Katowice, by poszukiwać danych historycznych, zorganizować pierwszy spacer ulicą i pierwsze warsztaty, których celem było uzupełnianie informacji o kamienicach przy Kościuszki w Wikipedii. Zgromadzony materiał pozwolił otworzyć w 2018 roku wystawę „Promenada na południe” (oczywiście w budynku dawnej kwiaciarni na ul. Kościuszki), którą przez miesiąc obejrzało ponad 1 000 osób. Rok później powstała książka o tym samym tylu – kompendium wiedzy o ulicy wzbogacone tekstami m.in. Irmy Koziny czy Ryszarda Nakoniecznego.

- Już pierwsze materiały archiwalne pokazały nam, jak wielki potencjał ma Kościuszki. Najdłuższa ulica Katowic kiedyś nazywana była Promenadową. Tutaj znajdowała się Kopalnia Beata, tutaj uruchomiono pierwszą szerokotorową linią tramwajową w Katowicach, tutaj znajduje się największy park miejski – Park Kościuszki (kiedyś Parkiem Południowym), tutaj mieszkańcy odwiedzać mogli liczne (dziś już w większości nieistniejące) obiekty rekreacyjne, takie jak strzelnica, tor wyścigowy, Hale Targów Katowickich, Hala Parkowa i, rzecz jasna, tutaj podziwiać można śródmiejskie kamienice – mówi Magdalena Chmiel z Medialabu, menedżerka projektu.

Każdy, kto wejdzie na portal, znajdzie tam przede wszystkim informacje o kamienicach i innych obiektach znajdujących się przy Kościuszki – obecnie i w przeszłości. Do ich dyspozycji Medialab oddał nie tylko opisy, ale także zdjęcia, pocztówki i archiwalia. Prezentuje także siedem archiwalnych map (od 1795 do 1942) z zaznaczonym obszarem ulicy. Taki widok pozwala prześledzić rozwój południowego śródmieścia Katowic w czasie.

Na użytkowników lubiących opracowane zbiory materiałów czeka 10 kolekcji tematycznych: Dawna Strefa Kultury, Ludzie Kościuszki, Najwięksi deweloperzy Katowic, Organiczna przestrzeń miejska, Sport przy Kościuszki, Stare mapy, Top 10, Tramwajem do parku i Wystawa miejskiej architektury.

Głównym źródłem materiałów archiwalnych było Archiwum Miasta Katowice. Poza tym przy tworzeniu serwisu autorzy korzystali z danych Muzeum Historii Katowic, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Polony, serwisu fotopolska.pl, artykułów tworzonych przez badaczy i zasobów własnych.


Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net