Tu jesteś: Strona Główna » Cieplej, taniej i bezpieczniej - Katowice stawiają na efektywność energetyczną

Cieplej, taniej i bezpieczniej - Katowice stawiają na efektywność energetyczną

| 2023-01-28
Smog, zmiany klimatyczne, a także podwyżki cen surowców – jest wiele powodów, dla których oszczędzanie energii cieplnej jest szczególnie ważne. Jednak nie powinno ono odbywać się kosztem komfortu użytkowników budynków. Jednym z narzędzi do optymalizacji zużycia energii jest termomodernizacja obiektów oraz zmiana źródeł ogrzewania.
– Katowice działają na rzecz walki o czyste powietrze. W latach 2015-2022 dzięki miejskiemu programowi dofinansowano wymianę prawie 8 tysięcy źródeł ciepła, z czego ponad 1,8 tys. pieców wymieniono w rekordowym 2022 roku.  Ze smogiem walczymy na wielu frontach. Poza wymianą kotłów, straż miejska wykonuje kontrole palenisk, realizujemy też termomodernizacje miejskich obiektów czego przykładem jest m.in. dobiegający końca projekt kompleksowej termomodernizacji ponad 40 takich budynków za łączną kwotę ponad 127 mln zł. Podobne działania prowadzimy w budynkach mieszkalnych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach konsekwentnie przeprowadza termomodernizacje w kolejnych budynkach, które zyskują nie tylko na efektywności energetycznej, ale także estetyce. W minionym roku KZGM na termomodernizacje budynków - na prace budowlane, ale także projektowanie - wydał niemal 12,5 mln zł. - Dzięki ocieplaniu ścian, hydroizolacji, likwidacji kopciuchów i wymianie oświetlenia na oszczędniejsze mieszkańcy mogą płacić mniej za media, w budynkach łatwiej osiągnąć komfortową temperaturę, a środowisko zyskuje na ograniczonym śladzie węglowym i czystszym powietrzu, którym wspólnie oddychamy – dodaje prezydent. 

Ocieplanie ścian, wymiana źródeł ciepła, energooszczędne oświetlenie i fotowoltaika 
Dobiega końca termomodernizacja kamienicy z 1874 roku, położonej przy ulicy św. Jana 9.  Zakres prac w ramach tej inwestycji, o wartości około 1,1 mln zł, obejmuje m.in. ocieplenia ścian piwnic oraz ich hydroizolację, ocieplenia stropu nad pomieszczeniami piwnicznymi, częściowe ocieplenie ścian nadziemia oraz remont i ocieplenie dachu. Co ważne, zmieniono także źródło dostarczania ciepła. Dotychczasowe piece kaflowe zostały zastąpione instalacjami gazowymi zasilającymi kotły i kuchenki, nową instalacją centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody użytkowej. Z kolei zamontowane w częściach wspólnych oszczędniejsze oprawy LED są połączone z czujnikami ruchu, co dodatkowo wpłynie na zmniejszenie zużycia energii. 

Do grona budynków efektywnych energetycznie dołączą również obiekty wielorodzinne przy ul. Kosmicznej 30-38 i 39-43 (do końca marca br.) oraz przy Wiosny Ludów 23-37 (w II kwartale br.). Oprócz ocieplenia ścian i stropów budynków, inwestycja uwzględnia także wstawienie nowych okien i wymianę oświetlenia w częściach wspólnych na energooszczędne. Ponadto budynek przy ulicy Wiosny Ludów zyska instalację fotowoltaiczną, która pozwoli dodatkowo zmniejszyć wydatki energetyczne oraz uczynić blok bardziej ekologicznym. Łączna wartość prac w obu lokalizacjach to ok. 17 mln zł.

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach ma zaplanowane kolejne inwestycje poprawiające efektywność energetyczną budynków znajdujących się w miejskich zasobach. Jeszcze w tym kwartale ogłoszony zostanie przetarg na wybór wykonawcy robót w budynku przy ul. Stawowej 8, gdzie planuje się wykonać źródło ciepła w postaci pompy powietrze-woda, a także wymienić instalację centralnego ogrzewania. Przy ul. Skłodowskiej 42 przy okazji remontu elewacji odbędzie się także termomodernizacja, a w budynku przy ul.  Plebiscytowej 37 rozpocznie się w tym roku I etap modernizacji energetycznej obejmującą m.in. likwidację źródeł niskiej emisji i wykonanie instalacji c.o. z sieci cieplnej Tauron Ciepło. KZGM przygotowuje się ponadto do kompleksowej modernizacji energetycznej budynków przy: Markiefki 55, 56 i 56a, Piotrowickiej 88 oraz przy Obrońców Westerplatte 13, 13a, 15 i 15a. Pierwszym etapem – zaplanowanym na II kwartał – będzie wyłonienie wykonawców dokumentacji projektowych dla tych inwestycji.  

Nie tylko budownictwo mieszkaniowe 
W trosce o środowisko oraz dbając o niższe wydatki na ogrzewanie ważne są również inwestycje dotyczące obiektów użyteczności publicznej. W tych, które należą do zasobów miasta Katowice – jak m.in. szkoły czy przedszkola. 

Znajdująca się przy ul. Kukułek Szkoła Podstawowa nr 65 to kolejna z placówek, która stanie się bardziej ekologiczna i komfortowa w użytkowaniu. Zakres realizowanych prac, których wartość wynosi około 10 mln zł, jest bardzo szeroki. To m.in. hydroizolacja i ocieplenie ścian fundamentowych, ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych, stropodachów i posadzek na gruncie, wymiana okien i drzwi, przebudowa kotłowni na kotłownię gazową wraz z budową wewnętrznej instalacji gazowej, a także przebudowa instalacji centralnego ogrzewania. - Na oszczędności i zredukowanie śladu węglowego budynku wpłynie  też budowa wentylacji mechanicznej z chłodzeniem i odzyskiem ciepła oraz budowa instalacji fotowoltaicznej. Inwestycja obejmuje dodatkowo szereg innych prac, nie mających już takiego wpływu na ekologię, natomiast równie ważnych pod kątem bezpieczeństwa, wygody uczniów, nauczycieli oraz całego personelu. W szkole pojawi się nowa toaleta dla niepełnosprawnych wraz z systemem przywoływania, nowe balustrady czy elementy małej architektury. Zostanie też zmodernizowana część istniejącej infrastruktury komunikacyjnej, by dostosować ją do aktualnych wymagań przepisów przeciwpożarowych – mówi Jarosław Łuczyński, z-ca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w spółce Katowickie Inwestycje S.A. 

Zakończenie inwestycji w Szkole Podstawowej nr 65 przy ulicy Kukułek planowane jest na czas tegorocznych wakacji. Finalizacja tych prac jednocześnie zamknie realizację wieloletniego i niezwykle istotnego dla miasta projektu o nazwie „Kompleksowa termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w mieście Katowice", obejmującego przeprowadzenie prac w 42 szkołach, przedszkolach oraz innych miejskich placówkach służących mieszkańcom. Wśród obiektów, które przeszły metamorfozę, są m.in. VIII oraz X Liceum Ogólnokształcące w Katowicach, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 przy ul. Sobańskiego, Miejskie Przedszkole nr 89 przy ul. Zadole, Katowickie Centrum Edukacji Zawodowej przy ul. Techników czy też budynki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wartość realizowanego od 2014 roku projektu to ponad 127 mln zł, z czego niemal 60 mln zł wynosi dofinansowanie ze środków unijnych, przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. 

Jeszcze więcej działań, czyli zielony prąd i ciepło z Katowickiego Klastra Energii 
Termomodernizacje to jednak nie jedyne działania, na których skupia się obecnie miasto Katowice i należące do niego spółki. Wśród najnowszych, zielonych inicjatyw jest powołanie Katowickiego Klastra Energii. Nowa forma współpracy – zrzeszająca miasto Katowice, Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz spółki Katowickie Inwestycje, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Katowickie Wodociągi, Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Katowice – ma pomóc w osiągnięciu samowystarczalności energetycznej, zadbaniu o bezpieczeństwo energetyczne, zredukowaniu wydatków i zadbaniu o lepszy stan środowiska. Służyć do tego będą inwestycje w instalacje OZE, przede wszystkim oparte o panele fotowoltaiczne oraz biogaz. Docelowo w ramach Klastra mają powstać instalacje o łącznej mocy około 25-30 MW. 

 Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta KatowiceZdjęcia powiązane z wydarzeniem:

Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2023 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net