Tu jesteś: Strona Główna » Budżet obywatelski w Katowicach: poznaliśmy 317 wniosków, na które zagłosują mieszkańcy

Budżet obywatelski w Katowicach: poznaliśmy 317 wniosków, na które zagłosują mieszkańcy

| 2020-08-24
W siódmej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach mieszkańcy zgłosili w sumie aż 415 wniosków, z czego 76% zostało pozytywnie zaopiniowanych. Dziś na stronie www.bo.katowice.eu zostały opublikowane wyniki weryfikacji merytorycznej. Ostatecznie o tym, które zadania będą realizowane w 2020 roku zdecydują mieszkańcy w głosowaniu, które odbędzie się w dniach od 7 do 20 września.

- Mieszkańcy Katowic chętnie włączają się w działania związane z budżetem obywatelskim, bo widzą efekty swojego zaangażowania. W ramach sześciu poprzednich edycji BO katowiczanie wybrali łącznie aż 750 projektów, z których ponad 600 zostało zrealizowanych. Powstały nowe ławki, chodniki, drogi rowerowe, zielone skwery, boiska, pierwszy wodny plac zabaw w Katowicach, lodowisko w Murckach i tężnia solankowa. Z efektów projektów korzystają tysiące mieszkańców. Katowiczanie dostali świetne narzędzie do wprowadzania realnych zmian swojego otoczenia i bardzo sprawnie z niego korzystają. W ramach siódmej edycji otrzymaliśmy wiele ciekawych i dobrze przygotowanych wniosków - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - W tej edycji rekordową była nie tylko liczba zgłoszonych wniosków, ale także liczba tych, na które będzie można oddać swój głos. Mam nadzieję, że poprzez liczny udział w głosowaniu, tak jak w zeszłym roku, mieszkańcy pokażą, że zależy im na realnym wpływaniu na swoje społeczności lokalne – dodaje prezydent Marcin Krupa i przypomina, że katowicki budżet obywatelski jest największy w Polsce per capita wśród miast wojewódzkich.

Łącznie spośród 415 projektów do głosowania zakwalifikowano rekordowe 317, czyli 76% wszystkich zgłoszonych wniosków. 269 z nich to zadania lokalne, a 48 ogólnomiejskie. - Tak duża liczba pozytywnie zweryfikowanych wniosków pokazuje, jak wiele pracy mieszkańcy włożyli w przygotowanie swoich projektów. Szczególne słowa uznania należą się wnioskodawcom z Giszowca – w tej dzielnicy wszystkie zgłoszone projekty pozytywnie przeszły weryfikację formalną i merytoryczną. Cieszymy się, że katowiczanie coraz częściej się z nami kontaktują przed złożeniem wniosku i zadają pytania, by wyjaśnić rozmaite wątpliwości. Z reguły znacząco zwiększa to szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Niestety, jak co roku, część projektów musieliśmy odrzucić. Najczęstsze przyczyny negatywnej weryfikacji to m.in. chęć realizacji projektu na terenie prywatnym, sytuacja, w której pomysł wnioskodawcy objęty jest już wcześniejszymi planami bądź działaniami Urzędu Miasta. Patrzymy też na kryterium racjonalnego wydatkowania środków publicznych – w przypadku, kiedy projekt dotyczy np. budowy placu zabaw, a tuż obok taki plac już istnieje – to wtedy projekt oceniamy negatywnie. Przypominamy także, że po raz pierwszy w katowickim Budżecie Obywatelskim wnioskodawcy, których projekty zostały zweryfikowane negatywnie, mają możliwość odwołania się od decyzji urzędników. Ostateczną listę wniosków poddanych pod głosowanie poznamy na początku września – mówi Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

W tym roku inicjatywę przejęli wielbiciele czworonogów. Pozytywnie zweryfikowano sześć projektów na wybiegi dla psów, m.in. w Szopienicach-Burowcu, Koszutce, Bogucicach czy na Osiedlu Paderewskiego. Oprócz projektów dotyczących budowy nowych dróg czy przejazdów rowerowych, w głosowaniu znajdzie się 8 wniosków na kolejnych 12 nowych stacji rowerów miejskich. Mieszkańcy Katowic cenią sobie także zielone przestrzenie, dlatego także i w tym roku pojawiło się wiele projektów mających na celu rewitalizację obszarów zielonych, ale także realizację nasadzeń drzew i roślin. Porównywalną ilość do lat ubiegłych stanowią zadania o charakterze infrastrukturalnym, czy kulturalnym.

Wykaz zadań zakwalifikowanych do głosowania dostępny jest na stronie www.bo.katowice.eu. Ostateczne listy projektów, na które będzie można głosować poznamy na początku września ponieważ do 27 sierpnia wnioskodawcy mają jeszcze możliwość wycofywania swoich zadań.

Przypominamy, że aby automatycznie znaleźć się w gronie osób uprawnionych do udziału w  głosowaniu należy w dniu 24 sierpnia 2020 r. być zameldowanym w Katowicach. Pozostali mieszkańcy będą mogli osobiście dopisać się do systemu głosowania w trakcie jego trwania.Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net