Tu jesteś: Strona Główna » Budżet Obywatelski 2015

Budżet Obywatelski 2015

| 2015-05-04
Mieszkańcy Chorzowa mogą już składać propozycje do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Do podziału jest 2,4 mln zł. Miasto podzielone zostało na 8 okręgów. Mieszkańcy każdego z nich decydują, na co pójdzie 300 tys. złotych.

- Gdy dwa lata temu przygotowaliśmy się do pierwszego wdrożenia Budżetu Obywatelskiego w Chorzowie nie wiedzieliśmy jak projekt ten odbiorą mieszkańcy. Po dwóch edycjach nikt już chyba nie ma wątpliwości, że było warto. Owocem partycypacji są konkretne inwestycje, które – mam nadzieje – poprawiły komfort życia mieszańców – podkreślał Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa podczas konferencji prasowej inaugurującej projekt. Prezydent zapewnił też, że z dużą uwagą czytane są wszystkie propozycje mieszkańców. 
- Są one dla nas wskazówką,  czego oczekują Państwo od miasta i co w Państwa dzielnicy, powinno być jak najszybciej zrealizowane.  Dlatego  gorąco namawiam do czynnego udziału w Budżecie Obywatelskim – zaapelował prezydent Kotala. 
Jednym z ważnych elementów projektu są konsultacje społeczne. Pierwsze spotkanie z mieszkańcami Chorzowa II odbędzie się w najbliższy czwartek, kolejne spotkaniach w dzielnicach będą odbywać się do 11 maja. Po raz pierwszy w Budżet Obywatelski  zaangażowały się chorzowskie organizacje pozarządowe.
 - Chcemy, by mieszkańcy jeszcze aktywniej włączali się w Budżet Obywatelski. Chodzi o to, by przedsięwzięcie było nie tylko głosowaniem nad tym co ma w Chorzowie powstać, ale by było również pretekstem do dyskusji o kierunkach rozwoju naszego miasta – mówi Tomasz Sobisz z  Fundacji Wiedzy i Dialogu Społecznego „Agere Aude”.
Po raz pierwszy Budżet Obywatelski uruchomiono w Chorzowie w 2013 roku. Do podziało było 1,6 mln. Rok później kwota ta została zwiększona do 2,1 mln. Efektem zaangażowania mieszkańców są m.in. 
- rondo na skrzyżowaniu Parkowej i Kościuszki,
-  liczne miejsca parkingowe w Chorzowie Batorym,
-  parking przy ul. 3 Maja,
-  siłownie plenerowe w Batorym i Parku Róż, 
- zrewitalizowany Park Hutników wraz z placem zabaw
- wyremontowana Aleja Wycieczkowa prowadząca do parku Śląskiego.
Wnioski, na których można zgłosić propozycję można odebrać w 11 punktach w całym mieście, gdzie stanęły już urny, do których mają trafiac wnioski a później głosy. Nowością jest, że pod zgłaszanym projektem trzeba zebrać min. 5 podpisów poparcia.  Formularz dostępny będzie też na stronie internetowej miasta. Podobnie jak przed rokiem głosowanie będzie odbywało się również elektronicznie. Wyniki trzeciej edycji BO mieszkańcy poznają 27 lipca.
Szczegóły dotyczące Budżetu Obywatelskiego dostępne są na stronie internetowej miasta.


Sprawdź TAGI: chorzów , samorząd
Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net