Budżet Katowic w pigułce dla mieszkańców
Tu jesteś: Strona Główna » Budżet Katowic w pigułce dla mieszkańców

Budżet Katowic w pigułce dla mieszkańców

| 2016-01-07
Od czwartku (7 stycznia) katowiczanie mogą zapoznać się z „Budżetem Miasta Katowice na 2016 rok w pigułce”, czyli skróconą, syntetyczną informacją o tym dokumencie.
Za koncepcję i opracowanie merytoryczne dokumentu odpowiada Danuta Kamińska, Skarbnik Miasta Katowice, przy współpracy Wydziału Budżetu Miasta UM Katowice. Projekt i opracowanie graficzne przygotowała dr Justyna Szklarczyk – Lauer z Pracowni Projektowania Informacji Wizualnej katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Kolory są zgodne z identyfikacją wizualną miasta i nawiązują do logotypu Katowic – serca. Podstawa (szary, czarny) to administracja, kolor biskupi – edukacja, zielony - gospodarka komunalna itp. W przejrzystą, graficzną formę ujęte zostały m.in. dochody i wydatki miasta, remonty i planowane wydatki majątkowe z podziałem na dzielnice, czy koszty zadań z Budżetu Obywatelskiego. Przystępna forma ma zachęcić mieszkańców do sięgania po ten najważniejszy, finansowy dokument miasta. ­-  Jest to pierwsze wydanie, nad którym będziemy dalej pracować i stosownie do uwag i propozycji zainteresowanych udoskonalać kolejne wersje, by dokument ten był jeszcze bardziej przystępny, przejrzysty i zrozumiały – dodaje Danuta Kamińska.
 
Budżet miasta to plan finansowy zawierający po jednej stronie wszystkie realne do uzyskania dochody (dotacje, subwencje, podatki, opłaty i inne wpływy należne miastu), z drugiej zaś cele i zadania na jakie środki te zostaną przeznaczone. – To bardzo ważne, żeby mieszkańcy zdawali sobie sprawę, z jakich źródeł miasto  pozyskuje środki oraz ile publicznych pieniędzy przeznaczonych zostanie na poszczególne działania. Uważam, że warto wiedzieć, jakie wydatki będą ponoszone na edukację dzieci i młodzieży, na zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, na transport publiczny, na pomoc i politykę społeczną dla potrzebujących, na profilaktykę ochrony zdrowia, na gospodarowanie zasobami komunalnymi i mieszkaniowymi, a także na działalność kulturalną i sportową – mówi prezydent Marcin Krupa.
 
Planuje się, że w roku 2016 wpływy do budżetu miasta wyniosą prawie 1,7 miliarda złotych, a łączne wydatki ponad 1,8 miliarda złotych, z czego 21,4 proc. przeznaczonych zostanie na zadania inwestycyjne. Co istotne część zadań została wskazana przez samych mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego. Budżet Katowic na 2016 rok jest prorozwojowy – będzie sprzyjać harmonijnemu rozwojowi miasta, a priorytetem w najbliższych latach będzie zwiększenie potencjału miasta dzięki optymalnemu wykorzystaniu środków unijnych w ramach nowej perspektywy.
 
„Budżet w pigułce” dostępny jest w wersji elektronicznej pod adresem: www.katowice.eu/miasto
 
Pełną wersję budżetu miasta można znaleźć na stronie internetowej: www.katowice.eu w zakładce „Finanse i majątek miasta” lub zapoznać się z nim w siedzibie Urzędu Miasta w Katowicach, przy ul. Młyńskiej 4 (Biuro Rady Miasta).


źródło: UM Katowice


Pliki powiązane z wydarzeniem:
» 2339_2016_Katowice_budzet_w_pigulce_ver1.pdf

Sprawdź TAGI: Katowice , budżet
Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net