Tu jesteś: Strona Główna » “Miasto Ogrodów Katowice” ma dyrektora

“Miasto Ogrodów Katowice” ma dyrektora

| 2016-01-22
Piotr Zaczkowski pokieruje nową instytucją kultury “Katowice Miasto Ogrodów”. W piątek prezydent Marcin Krupa oficjalnie poinformował o swojej decyzji w tej sprawie.

Pełna nazwa instytucji to “Katowice - Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek”. Powstanie z połączenia Centrum Kultury “Katowice” im. Krystyny Bochenek oraz Instytucji Kultury “Katowice - Miasto Ogrodów” (zgodnie z uchwałami Rady Miasta, podjętymi we wrześniu i grudniu 2015 roku).

W piątek prezydent Marcin Krupa oficjalnie poinformował, że dyrektorem nowej instytucji zostanie Piotr Zaczkowski, dotychczasowy szef Instytucji Kultury “Katowice - Miasto Ogrodów”. Zapis o tym, że to Prezydent Miasta Katowice powołuje i odwołuje dyrektora, znalazł się w statucie nowej instytucji, jest też zgodny z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. W przypadku samorządowych instytucji kultury właściwe jest zarówno przeprowadzenie konkursu na stanowisko dyrektora jak i wskazanie osoby, co do której ma się pewność, że sprawdzi się w tej roli. Nowy dyrektor zostanie powołany na cztery lata.

 

Od pięciu lat Piotr Zaczkowski sprawnie kierował instytucjami kultury w Katowicach, a ostatecznym argumentem za jego kandydaturą jest dla mnie zdobycie przez Katowice tytułu Kreatywnego Miasta Muzyki UNESCO i włączenie nas do prestiżowej sieci miast na całym świecie. To przecież w dużej mierze zasługa dobrze przygotowanej aplikacji i osobistego zaangażowania samego dyrektora i jego zespołu - mówi prezydent Marcin Krupa.

 

Połączenie instytucji wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2016 roku. Jego celem jest zwiększenie efektywności realizowanych przez miasto zadań z zakresu kultury, racjonalizacja kosztów i usprawnienie funkcjonowania połączonych Instytucji Kultury, a także podniesienie rangi i znaczenia Katowic na arenie krajowej i międzynarodowej. Instytucja będzie realizowała działania w zakresie edukacji kulturalnej i upowszechniania kultury oraz program Kreatywnego Miasta Muzyki UNESCO.  

- Nominacja na to stanowisko jest dla mnie wyróżnieniem i wyrazem zaufania pana prezydenta do mnie. Równocześnie zdaję sobie sprawę, że jest to ogromna odpowiedzialność i wyzwanie. Zrobię wszystko, żeby mu sprostać - mówi Piotr Zaczkowski.

 piotr_zaczkowski_640

Piotr Zaczkowski  (ur. 1959) – absolwent Uniwersytetu Śląskiego, kulturoznawca, nauczyciel dziennikarstwa i wiedzy o kulturze. Autor książek, redaktor kilkunastu wydawnictw artystycznych, recenzent teatralny. Od 2011 roku dyrektor Biura ESK Katowice 2016, przekształconego w Instytucję Kultury Katowice - Miasto Ogrodów, realizującej m. in. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent, Katowice Street Art Festival, Katowice JazzArt Festiwal. Kierowana przez niego instytucja doprowadziła do włączenia Katowic do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki.

Współpracował z wieloma instytucjami kulturalnymi regionu. Był kierownikiem literackim Teatru Rozrywki w Chorzowie oraz Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Pracował jako asystent dyrektora ds. artystycznych w Teatrze Śląskim. Pełnił funkcję rzecznika prasowego Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Instytucji Kultury Ars Cameralis. Zawodowo związany z licznymi tytułami prasowymi i rozgłośniami radiowymi. Publikował m. in. w periodykach literacko-artystycznych, społeczno-literackich i teatralnych: „Teatr”, „Opcje”, „Studio”, „Integracje”. Wydał tomiki poezji  „Wiersze” (1983), „Wiersze” (1990), „Pisane liliputem” (1993).  Autor dziennika „Szkoła złudzeń” (2014).

 Sprawdź TAGI: Katowice , Miasto Ogrodów
Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net