Tu jesteś: Strona Główna » 11. sesja Światowego Forum Miejskiego w Katowicach - znamy termin i hasło

11. sesja Światowego Forum Miejskiego w Katowicach - znamy termin i hasło

| 2021-05-13
Transforming our cities for a better urban future” – „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości” tak w wolnym tłumaczeniu można oddać sens hasła przyszłorocznego Światowego Forum Miejskiego (WUF). Katowice będą gospodarzem Światowego Forum Miejskiego od 26 do 30 czerwca 2022 roku. Datę i hasło ogłosili na wspólnej konferencji Maimunah Mohd Sharif, dyrektor wykonawcza UN-Habitat, Małgorzata Jarosińska-Jedynak wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu do spraw WUF i prezydent Katowic Marcin Krupa.
Światowe Forum Miejskie to największa i najważniejsza na świecie konferencja poświęcona polityce miejskiej. Jej gospodarzem jest UN-Habitat, agenda narodów zjednoczonych ds. urbanizacji i osiedli miejskich. Wydarzenie odbywa się co 2 lata.

Już za rok Katowice w centrum globalnej debaty

- Prawie 3 lata temu rozpoczęliśmy starania by Polska stała się gospodarzem Światowego Forum Miejskiego. To najważniejsze wydarzenia poświęconego sprawom miejskim na świecie. Zgłaszając naszą kandydaturę przedstawiliśmy dynamiczną zmianę naszego kraju w ostatnich latach. Jako symbol tych zmian pokazaliśmy Katowice, które przeszły metamorfozę z miasta przemysłowego w nowoczesne centrum kultury i biznesu. Jesteśmy dumni, że będziemy mogli opowiedzieć historię Polski światu – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej i pełnomocnik rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w roku 2022.

Decyzja o zorganizowaniu WUF 11 w Katowicach została ogłoszona w siedzibie ONZ-Habitat w Nairobi w maju 2019 roku. Tematyka WUF 11 będzie między innymi koncentrować się na miastach przyszłości i zapewnieniu mieszkańcom wysokiej jakości życia.

- WUF11 jest szansą dla Polski na pokazanie społeczności międzynarodowej w jaki sposób stara się osiągnąć zrównoważoną przyszłość miast i osiedli. Katowice są wspaniałym przykładem regeneracji miasta. Jestem przekonana, że możemy budować na tym przykładzie i podzielić się globalnymi doświadczeniami w 2022 r. - mówiła Maimunah Mohd Sharif dyrektor wykonawcza Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Osiedli Ludzkich UN-Habitat, której wystąpienie odtworzono podczas spotkania.
Dziesiąta sesja Światowego Forum Miejskiego (WUF 10) odbyła się w 2020 r. w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Podczas ceremonii zamknięcia przekazano organizację WUF Katowicom.
- Katowice były gospodarzem COP24 - Konferencji Klimatycznej ONZ w 2018 r. oraz organizują Forum Zarządzania Internetem (IGF) w grudniu 2021 r. Goszczenie WUF11 podkreśla znaczenie Katowic jako miejsca widocznej i znaczącej transformacji społeczno-gospodarczej oraz gospodarza ważnych wydarzeń. To wielki zaszczyt dla Polski i wotum zaufania ze strony naszych partnerów w ONZ - podkreślił Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przygotowania do Światowego Forum Miejskiego

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak i prezydent Marcin Krupa podpisali podczas konferencji porozumienie w sprawie organizacji Światowego Forum Miejskiego w czerwcu 2022 r.

Polscy organizatorzy postanowili zaangażować młodzież zarówno w udział, jak i przygotowanie imprezy. W tym celu w grudniu 2020 roku powołano specjalną Radę Młodzieży. W skład Rady wchodzą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, których pasją są sprawy miejskie. Do jego zadań należy opracowywanie i wdrażanie inicjatyw towarzyszących przygotowaniom rządu i Katowic do Światowego Forum Miejskiego. Młodzież zorganizuje konkursy, debaty i wywiady na temat kluczowych wyzwań polityki miejskiej oraz możliwości, jakie zrównoważone miasta mogą dać młodym ludziom.

W Światowe Forum Miejskie w Katowicach Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej chce również zaangażować sektor biznesu, którego rola w zrównoważonej przemianie miast jest kluczowa. Resort funduszy i polityki regionalnej powoła Radę Biznesu przy WUF, której zadaniem będzie mobilizacja sektora prywatnego na rzecz zrównoważonego rozwoju miast.

Podczas WUF11 zostanie zaprezentowany „Plan działań dla miast” - katalog działań zmieniających miasta w zielone, dostępne i produktywne miejsca. Będzie on obejmować promowanie transportu i energii o zerowej emisji dwutlenku węgla, zazielenianie miast, działania na rzecz projektowania dostępnych miejsc publicznych, w tym terenów zielonych i miast zwartych. Obecnie ponad 40 polskich miast jest zainteresowanych udziałem w tym projekcie.

Wystąpienie Maimunah Mohd Sharif, dyrektor wykonawczej Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Osiedli Ludzkich UN-Habitat: https://bit.ly/3faETHS

Film promocyjny Departamenty Promocji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej:
https://bit.ly/3hkzNLL

Więcej informacji na: wuf11.katowice.euOpracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice


Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net