Tu jesteś: Strona Główna » „Chodź z nami! Chodź z kijami!” – nowy projekt sportowy w Katowicach

„Chodź z nami! Chodź z kijami!” – nowy projekt sportowy w Katowicach

| 2021-05-27
24 treningi pokazowe, 50 par kijów do darmowego wypożyczenia, film i materiały instruktarzowe – MOSiR Katowice i Stowarzyszenie „W Kręgu Natury” ruszają z projektem popularyzacji nordic walkingu. To sport praktycznie dla każdego, niezależnie od wieku, czy sprawności, idealny do poprawy kondycji po pandemii.
Nordic walking powstał w latach 20-tych XX wieku w Finlandii, jako letni trening dla narciarzy biegowych. Dzięki szeregowi korzyści, jakie dostarcza osobom go uprawiającym, w ostatnim czasie bardzo szybko zaczął zyskiwać na popularności.

– „Chodzenie z kijami” to jedna z najciekawszych form aktywności sportowej z perspektywy myślenia o całej społeczności miasta. To sport angażujący nawet 90 proc. ludzkich mięśni, a uprawiać go można praktycznie niezależnie od wieku, stanu zdrowia, czy formy. Największą satysfakcję daje w trakcie spacerów w lasach czy terenach rekreacyjnych, których w Katowicach mamy bardzo wiele – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. – Aby ułatwić mieszkańcom zrobienie przysłowiowego pierwszego kroku, w najbliższych miesiącach MOSiR zorganizuje szereg treningów pokazowych na terenie całego miasta. W pięciu obiektach Ośrodka po okazaniu Katowickiej Karty Mieszkańca będzie można także zupełnie bezpłatnie wypożyczyć kije – dodaje.

W ramach przygotowań do projektu MOSiR Katowice został członkiem Polskiego Towarzystwa Nordic Walking oraz nawiązał współpracę z katowickim stowarzyszeniem „W kręgu Natury”. Instruktorzy tej organizacji będą prowadzić treningi dla mieszkańców oraz pomagać w promocji całego przedsięwzięcia.

– Nordic walking można traktować np. jako terapię schorzeń stawów i kręgosłupa, czy lek na problemy z układem krążenia. Żeby tak się jednak stało, potrzebne jest dobranie odpowiedniej długości kija i zastosowanie właściwej techniki chodu. Kończyny trenującego powinny zachowywać się jak w trakcie chodu, czyli poruszać się naprzemiennie. Kij w czasie treningu powinno wbijać się w połowie długości między jedną a drugą stopą. Od razu po wbiciu kija, staw łokciowy powinien być prostowany, a kij puszczany od razu po odepchnięciu – wylicza Piotr Łączniak ze Stowarzyszenia „W Kręgu Natury”.

Pierwszy trening odbędzie się już 31 maja w Parku Bolina w godzinach 17.00-18.30 (lista kolejnych terminów czerwcowych znajduje się poniżej). Na profilach Facebook MOSiR Katowice (https://bit.ly/3hPPD1n) oraz Stowarzyszenia „W Kręgu Natury” zamieszczony został specjalny film instruktarzowy, tłumaczący podstawy techniki chodu.

Dodatkowo w pięciu obiektach MOSiR Katowice możliwe będzie bezpłatne wypożyczenie kijów, wystarczy okazanie Katowickiej Karty Mieszkańca. Ma to ułatwić rozpoczęcie przygody z nordic walking, ponieważ mieszkaniec nie musi od razu kupować sprzętu.

Kije będą udostępnianie w poniższych lokalizacjach: 
    • Lodowisko Murcki, ul. Bielska 2a, tel. 574 778 178
    • ORW Zadole, ul. Wczasowa 8, tel. (32) 252 12 89
    • Ośrodek Sportowy „Gliwicka”, ul. Gliwicka 214, tel. 509 794 703
    • Park Wodny 3 Stawy, ul. Pułaskiego 71Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice


Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net